English (UK)türkçe

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Print

Ameliyat Sonrası DönemBurun ameliyatınızdan sonra iyileşme süreci zaman ve sabır gerektirir. Her doktorun yaklaşımı farklı olmakla birlikte ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar ana başlıklar halinde şöyledir.

1. Ameliyat sonrasında burnunuzdan nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız. Eğer burnunuza tampon yerleştirilmişse tampon çıkana kadar rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bundan dolayı ben ameliyatlarımda tampon yerine özel oluklu silikon yada merosel kullanmaktayım.Tampona göre oldukça konforlu ve rahatsızlık hissini daha az verir.Genellikle 24 saat içinde çıkartılır.


2. Burundan nefes almanız ağzınızda kuruma hissi yaratır bu nedenle içeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağız kuruluğunuzu biraz olsun hafifletmeye yardımcı olur. 


3. Ameliyat sonrasında antibiyotik ve analjezik verilecektir, bunun dışında özellikle aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pırtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.


4.Özellikle ilk iki gün başınızı en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz. Bu normal kan dolaşımını koruyacak ve ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.


5. Burnunuzdan bir miktar sızıntı olabilir. Önemsemeyin ancak sürekli kırmızı kan geliyorsa, telefonla doktorunuza ulaşın.


6.Burnunuzun üzerinde iki kat plaster ve bir alçı atel olacaktır. Bunlara dokunmayınız ve bozmayınız; bir hafta içerisinde doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.

7. Burnunuzun ucuna konulan küçük tampon gerektikçe değişebilir veya kanama yoksa tamamen atılabilir.

8. Burnunuzu kesinlikle çarpmayınız, giyeceğiniz kıyafetleri buna göre seçiniz.


9. Dudaklarınızı büzmeyiniz veya üst dudağınızı aslında gerektiğinden daha fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.

10. Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.


11. Üç ay süre ile direk güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınınız.


12. Burnunuzun dışındaki pansumanlar çıkarıldığında çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği fark edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu yukarı dönmüş görülebilir. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.


13. Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. 3 haftayla 3 ay arasında düzelecektir.


14. Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu nazikçe günde 2-3 kez su ile ıslatılmış kulak temizleme çöpü ile temizleyebilirsiniz. 


15. Tamponlar alındıktan sonra yaklaşık 20 gün kadar burnunuz rahat nefes alıp veremeyebilirsiniz. Bu dönemde kesinlikle burnunuzu sümkürmeyiniz. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapınız..


16. Ameliyatınızda kullanılan narkotik ajanlar sizde bir kaç gün bitkinlik oluşturabilir.


17. Burnunuzun ameliyattan sonraki ilk görünümü sizi şaşırtacaktır ancak üzülmeyin her geçen gün daha iyiye gidecektir. Birinci ayın sonunda şekli epey oturmuş olacaktır. Burnunuzun tam anlamıyla iyileşmesi için 6 ile 12 aylık bir süre gerekebilir.


18. Yedinci günden sonra normal iş hayatınıza dönebilirsiniz ancak profesyonel sporcuysanız bu süre uzayabilir ya da özel maskeler kullanmanız gerekir.


19. Ameliyat sonrası kontroller aksi bir durum olmadıkça genellikle ameliyattan sonra 1. hafta, 1.ay, 3. ay ve 6. aya verilir.


20. Ameliyat sonrasında mecbur olmadıkça iki ay süreyle gözlük kullanmayın. Gözlükler sadece alçı tel yerindeyken takılabilir. Bu dönemden sonra bir parça bantla alnınıza asılmalıdır. Bunun nasıl yapıldığı size gösterilecektir.

 

Buradasınız: