English (UK)türkçe

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Print

Burun Tipleri ve ŞekilleriKEMERLİ BURUN 

Ülkemizde oldukça sık rastladığımız, görsel olarak kişiyi en çok rahatsız eden burun şeklidir.  Ameliyat sırasında yaklaşımım kemerin büyüklüğü ile orantılı olarak değişiyor. Eğer kemer az ise,çoğu zaman kontrollü bir şekilde kemeri törpülemek yeterli olur. Fazla miktardaki kemerlerde ise kemeri düzeltmek için törpüden ziyade özel keskiler kullanmaktayım. Burada işin püf noktası kemerin alınması sırasında aşırıya kaçılmamalıdır ki; bu durum nispeten telafisi daha zor şekil problemlerine yol açar.Burun çirkin ve hoş olmayan görünür.Kemerli burun yapısına genellikle düşük burun ucu da eşlik eder.Ameliyat esnasında burun ucu düşüklüğü tam olarak giderilmelidir.Şayet burun ucuna müdahalede bulunulmazsa burun uzun gözükür ki buda estetik açıdan arzu edilen bir görünüm değildir. 

EĞRİ BURUN 

Daha önce gerçekleşmiş bir burun kırığı nedeniyle yani travma sonrasında yada doğumsal nedenlerle oluşan eğri burun; burun estetik ameliyatlarında cerrahı en çok zorlayan ve cerrahın gerçek anlamda kendisini test etmesini sağlayan bir burun problemidir.Bilgi,birikim ve cerrahi beceri gerektiren bu vakalarda anlamlı bir düzeltme çoğu kez başarı kriteri olarak görülmelidir.Ben bu tip vakalarda mutlaka açık tekniği tercih ediyorum.Burun eğriliğinin belirgin olduğu yere göre cerrahide kullanacağım yöntemler değişkenlik gösteriyor.Yani kemik kısım eğriliklerinde farklı,burun orta kısmı olan kıkırdak eğriliklerinde farklı,burun ucu eğriliklerinde ise apayrı teknikler kullanıyoruz.Cerrahi rotamızı eğrilik olan kısma göre çiziyoruz.Eğri burun düzeltildiği zaman özellikle alt bakışta düzgün durmayan burun delikleri de düzelecektir.

SARKIK (DÜŞÜK) BURUN UCU

Yaşlanmanın ve yerçekiminin insan vücudundaki en önemli etkilerinden birisi dokulardaki sarkmadır. Bu kendini burun ucunda daha çok belli eder. Yaşlandıkça burnumuz sarkmaya meyleder. Her ne kadar fizyolojik bir süreç kabul etsek de şayet burun ucu sarkıklığımız varsa bu durum iyice belirgin hale gelir.

Burnun üst dudakla yaptığı açı normalde 90-100 derecedir. Sarkık olan burunlarda ise bu açı 90 derecenin altındadır. Yani burun üst dudağa doğru adeta bir sarkma gösterir.Kişiyi olduğundan daha yaşlı gösteren bir görünümdür ki; ülkemizde de sık rastlıyoruz.

Ameliyatta genellikle açık tekniği bir avantaj olarak görüyor ve uyguluyorum. Burun ucunu olması gereken şekilde kaldırdıktan sonra burun ucunda düşme olmaması için bu bölgeye destek kıkırdak doku yerleştiriyorum. Bazen bu destek kıkırdak dokuyu burun orta bölmesine kalıcı dikişlerle dikiyor ve sabitliyorum. Dolayısıyla burun ucunun ameliyat sonrasında düşmemesini sağlıyorum.

Merak edilen diğer bir konu ise burun ucu kaldırıldığında üst dudağında kalkıp kalkmayacağıdır ki; ameliyat sonrasında kesinlikle dudağın yapısı veya şeklinde bir değişiklik olmaz. Eğer ameliyat sırasında burun orta kısım kıkırdağı aşırı miktarda alınırsa sonucunda burun ucunun aşırı kalkık olduğu bir durum ortaya çıkar ki bu da arzu ettiğimiz bir sonuç değildir. O nedenle bu tip müdahalelerde konservatif davranılmalı,kıkırdak yapıdan gerektiği kadar parça çıkarılmalıdır.

UZUN BURUN UCU

Pinokyo burun da denilir. Burnun öne doğru olması gerektiğinden daha uzun olması durumu iyi irdelememiz ve ameliyat öncesinde yüzün tamamıyla birlikte düşünmemiz gereken bir sorundur.Yan (profil) bakışta estetik açıdan daha çirkin duran uzun burun ucunda çoğu zaman burun delikleri büyüktür ve  karşıdan bakışta görülür.Burun ucunu düzeltirken bu sorunu da çözmek gerekir.

Bazı kişilerde çene küçük ve gerideyse burun sanki uzunmuş gibi görülebilir. Aslında bu durum yanıltıcıdır.Burnu ne kadar kısaltırsak kısaltalım burun yüze uzunmuş gibi durur.Bu durumda çeneye yönelik bazı girişimler yapmakta fayda vardır.çeneyi öne almak için yapılan girişimler yağ enjeksiyonu (karın bölgesinden yağ alıp çene ucuna enjekte ediyoruz,enjekte edilen yağın % 70 ‘i eriyor.geriye kalan kısmı yetiyor,ağrısız,kolay bir yöntem) ,çene ucuna protez konulması ( çene altında yapılan bir kesiden yada ağız içinden değişik ebatlardaki silikon,mersilen vb..sentetik materyalleri çene ucuna yerleştiriyoruz.ömür boyu kalabilirler ama alerjik reaksiyon gelişirse derhal çıkartılması gerekir) ve çene ucu kemiğinin ilerletilmesi.

GENİŞ VE BÜYÜK BURUN UCU 

Kişinin estetik olarak görünümünü olumsuz etkileyen burun tiplerinden birisidir. Burun ucu oldukça geniş, yayvan ve sanki kanatların konturları belirgin değilmiş gibi durur. Estetik cerrahi açıdan önem taşıyan burun ucundaki gölgelenmeler ve ışıklar doğal izdüşümlerinde durmazlar. Sirklerde palyaçoların burun ucunu andıran bir görünüm vardır.Bu nedenle palyaço burnu diye adlandırılır.

Bu tip burun yapısında ameliyat sırasında genellikle açık tekniği tercih etmekteyim. Bu tekniğin getirdiği direkt görüş avantajı sayesinde kıkırdak yapıdaki fazlalıklar tam ölçüsünde çıkarılabilir. Burun ucunun daraltılmasını ise kalan kıkırdak parçalarını kalıcı dikişlerle birbirine yaklaştırmak suretiyle sağlamaktayım. Özellikle burun ucu çok geniş ve dağınık duruyorsa değişik boyutta şekillendirilmiş kıkırdak yapıları bu bölgede konturları ortaya çıkarmak ve daha güzel bir estetik sonuç elde etmek için sık olarak kullanmaktayım.Yapacağımız tüm bu müdahaleler sonrasında amaç orta hatta ve simetrik görünen küçültülmüş bir burun ucu elde etmektir.Bazı kişilerde burun sırtında,burun kökünde sorun yoksa yada karşıdan bakışta burun eğriliği mevcut değilse sadece burun ucunu basit bir şekilde değiştirdiğimiz estetik girişimlerde yapmaktayım.

DAR BURUN 

Burnun olduğundan daha dar ve ince görünmesi hem estetik hem de fonksiyon açısından  hayatı çekilmez hale getirir. Sert, kızgın bir ifadenin yanı sıra burun tıkalıdır. Dar burun sadece burun ucunda olabildiği gibi, bazen burun orta kısmında zaman zamanda burun üst kısmında olabilir. Nadiren de olsa her üç kısmın darlığına toplumda rastlıyoruz.

Burun ucu darlıklarında sanki burun mandalla sıkılmış gibidir. Burun ucunun yapısını oluşturan sağ ve sol tarafta kıkırdak doku zayıfsa ya da hiç gelişmemişse bu sorun ortaya çıkar. Bazen daha önce geçirilmiş ameliyatlara bağlı bazen de doğumsal olarak oluşur. Kıkırdak yapıyı olması gerektiği gibi desteklemek ve güçlendirmek sorunu tamamen çözer.

Burun orta ve üst bölüm darlıklarında ise burun silüeti kaybolmuş adeta silinmiş  gibi ince durur. Bu sorunun cerrahi olarak çözülmesinde açıcı kıkırdak dediğimiz (sperader greft) kıkırdaklardan yararlanıyoruz, böylece burun daha geniş ve konturları belirgin durabiliyor.

Burun üst kısım darlıklarıysa burun kemik yapısının birbirine çok yakın olmasından kaynaklanır. Kemikleri keski ile hareketli hale getirip yeniden şekillendirmek ve atel ile sabitlemek ve eski pozisyonuna dönmesini engellemek sorun ortadan kaldırır.

BASIK BURUN UCU 

Burun ucunun yüze çok yakın durmasıdır. Burun ucunu desteklemesi gereken kıkırdaklar yetersiz ise bu sorun ortaya çıkar. Yüze sert bir ifade verdiği gibi burun tıkanıklığı da genellikle estetik probleme eşlik eder. Burun yapısını yükselten destek kıkırdak kullanmak suretiyle hem estetik olarak hem de fonksiyon olarak daha güzel bir burun ortaya çıkarılır.

Buradasınız: