English (UK)türkçe

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Print
Düzeltme Estetik Burun AmeliyatlarıDaha önce geçirilmiş burun estetiği ameliyatlarından sonra bazen ikinciyi, üçüncüyü hatta daha fazla sayıda burun ameliyatını geçiren pek çok kişiyi çevremizde görürüz.
 
Elbette az sayıda da olsa bazı insanlar tatminsiz bir şekilde doktor doktor dolaşıp yeni bir müdahale için randevu alırlar ama kişilerin pek çoğunun aslında ameliyat olmak için haklı nedenleri var.Bu durum tıbbi açıdan adeta bir zorunluluk haline gelmiş olabiliyor.
 
Genellikle bu tip durumlarda yaklaşımım iki ana eksende şekilleniyor.
 
1.Şayet her şey doğal ama ufak pürüzler ve detaylar kişiyi rahatsız ediyorsa, revizyon ameliyat benim açımdan bir gereklilik değildir.çünkü hiçbir şey mükemmel olmadığı gibi bazen yapılabilecek gereksiz bir ameliyat mevcut güzelliği de bozabilir..Bazen ufak pürüzler kişide sanıldığından daha çok doğal bir burun havası yaratır.
 
2. Eğer ameliyat sonrasında nefes alma sorunu çözülmemişse ya da durduk yere nefes alma sorunu başlamışsa,burnun fonksiyonlarını yitirdiğini düşünüyorsak, kişi aynaya baktığında yada arkadaşları gördüğünde burnundaki kusur bariz bir şekilde fark ediliyorsa revizyon ameliyat tıbbi açıdan da bir gereklilik haline gelmiştir.Eğer ilk ameliyat sonrasında burunda çökme,asimetri,burun ucunda düşme ve yüze orantısız büyük ya da küçük bir burun ortaya çıkmışsa, kişinin hem sağlık hem de psikolojik motivasyonu için bu müdahale gerekli hale gelmiştir.
 
Estetik burun ameliyatlarının sonuçları hem kişi hem de cerrah tarafından sabırla beklenmesi gereken uzun bir süreçtir.
 
Daima hatırlamalıyız ki; çok başarılı bir burun estetiğinden sonra bile bir kaç ay burun tıkanıklığı normaldir. Bu durum burun içi şişlik ve kabuklara bağlıdır. Fakat şişlik ve kabuklanma normal iyileşme süresini aşarak devam ederse, problem var demektir.3.aydan sonra düzelmeyen burun tıkanıklıkları daima dikkate alınmalıdır.
 
Elbette revizyon ameliyatlar ilk ameliyata göre her zaman daha zordur ama her şeye rağmen iyi bir ameliyatla sorunlu burnun kişide yarattığı hem sağlık hem de psikolojik problemler tamamen düzeltilebilir.
 
Düzeltme ameliyatlarında erken müdahaleden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.En erken 6 ay.eğer mümkünse 1 sene. Çünkü burun ancak bu sürede tam oturur ve revizyon ameliyata hazır hale gelir.Eğer burun tam oturmadan,bu süre beklenmeden bir erken düzeltme ameliyatı yapılırsa bu var olan sorunu çözmek bir yana daha da büyütebilir
 
Düzeltme ameliyatında kullanmak üzere çoğu zaman kıkırdağa ihtiyaç duyarız. Elbette ilk tercihimiz burun içindeki kıkırdakları kullanmak. Ancak çoğu zaman bunlar birinci ameliyatta kullanıldığı için başka yerlerden kıkırdak almak gerekebiliyor. Böyle durumlarda kulak veya kaburgadan kıkırdak alıyorum.
 
Kulaktan kıkırdak alma işlemi kulağın ne şeklini ne de fonksiyonunu bozmaz. Eğer burunda çok fazla kıkırdak ve kemik kaybı varsa kulaktan alınan kıkırdak düzeltme için yetmez Bu durumda kaburgadan kıkırdak almak gerekebilir.
 
Eğer vücudun herhangi bir yerinden kıkırdak alınması istenmiyorsa bazen sentetik maddeler yada kadavra kıkırdağı da kullanılabilir.Ancak sentetik maddeler sık enfeksiyon,doku reddi gibi dezavantajlarından dolayı sık kullandığım materyaller değillerdir.
Buradasınız: