English (UK)türkçe

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Print
Diğer Burun AmeliyatlarıEstetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli problemler görülüyor. Bunların en sık görüleni burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki deviasyon denilen eğriliklerdir.
 
Bu yüzden estetik burun ameliyatı ve burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon, ya da burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir.
 
Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir. Bunun için olmaz ise olmaz her iki müdahalenin, yani estetik ve fonksiyonel sorunların birlikte çözülmesidir.
 
Her insanın burnunda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı adet burun eti vardır. Bu burun etleri konka diye de adlandırılır. Bu etler solunum yolları için oldukça kritik görevlere sahiptir. Soluduğumuz hava akciğere gitmeden önce burada nemlendirilir, ısıtılır ve temizlenir. aynı zamanda sesin oluşumunda da görev alırlar.
 
Burun etleri gün içinde geçici olarak bazen büyürler, bazen küçülürler. Sürekli aynı boyutta olmazlar. Bulunduğumuz ortam soğuk veya sigara içilen bir mekan ise burun etleri büyür. Soğuk havada burnumuzun tıkanmasının sebebi budur. Sıcak havada ise burun etleri küçüldüğü için burnumuzu daha açık hisseder ve gayet rahat nefes alırız. Ancak bu süreçler tamamen fizyolojiktir ve geçicidir. Eğer burun etlerini büyülten yada küçülten ortamdan uzaklaşırsak etler tamamen normal hale gelirler.
 
Bazen bizler için bu kadar gerekli olan burun etleri kalıcı olarak aşırı büyüyüp nefes alıp vermemizi sürekli engelleyecek hale gelebilirler. Özellikle alerjik bünyesi olanlarda,kötü yaşam koşullarında çalışanlarda,sigara tiryakilerinde ve kronik sinüzit gibi tam olarak çözülmemiş burun-sinüs iltihabı olanlarda bu duruma daha sık rastlıyoruz.
 
Burun etlerindeki büyüme hafif- orta derecede ise ilaç tedavisi ilk seçenek olmalıdır. Çünkü burun etlerinin ilaç tedavisine olumlu yanıt verme ihtimali vardır.
 
İlaçla küçülmeyen veya ileri derecede büyük bir burun eti varsa burun etlerine radyofrekans dediğimiz işlemin uygulanması tedavi için oldukça önemlidir. Radyofrekans uygulanması muayenehane koşullarında yapılabilen ağrısız, basit bir yöntemdir. Radyofrekans uygulaması sonrası tampon gerekmediği ve kanama ,ağrı gibi sorunlar hemen hemen hiç olmadığı için istirahatta gerekmez.Sosyal hayatınızda uzaklaşmanıza da gerek kalmaz.
 
Burun eti büyümesi ileri derecedeyse ve ilaç tedavisi, radyofrekans ile burun tıkanıklığı sorunu hala giderilemediyse ameliyat son seçenek olarak karşımıza çıkar.
 
Ameliyatta burun etlerinin sadece burnu tıkayan kısmının alınması ve bu şekilde burun etlerinin küçülmesini sağlıyoruz. Asla burun etlerinin tamamını çıkarmıyoruz.Eğer burun etinizin tamamını çıkarırsak hayat boyu geçmeyen burun tıkanıklığı ve kuruluk ,koku alma sorunlarıyla karşı karşıya kalacağınız bir katliama cerrah olarak ortak olmuşuz demektir.
 
Ayrıca belirtmek isterim ki: Geniz etleri yada polipler diye tanımlanan ancak toplumda et olarak kabul gören yapılar ise burun etlerinden apayrı bir grup olarak değerlendirilmeli ve tedavisi ona göre planlanmalıdır.
Buradasınız: