English (UK)türkçe

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Print

Burun Estetiği Doktor SeçimiBurun estetik ameliyatı olmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken bu operasyonun yüz güzelliğinizi doğrudan etkileyen bir müdahale olduğunu unutmamanızdır. Bu yüzden burun estetik cerrahı seçimi yaparken son derece dikkatli olmalısınız. İnanın ki doktor seçimi hayatınızda vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Burnunuzu ona emanet ediyorsunuz. Bilinçli yapacağınız bir seçim sizi mutlu edecektir. Bu nedenle İngilizlerin deyimiyle 'nose job' (burun işi) ni en iyi yapan doktoru bulmak için mutlaka araştırma yapın.

Çevrenizde bu ameliyatı daha önce geçirmiş birisi varsa tavsiye isteyin. Yoksa, dert etmeyin, çevrenizde pek çok hastane ve tıp merkezi var. Sağlık alanında görev yapan tanıdıklarınızın size tavsiye edeceği isimler olabilir. Özellikle doktorların verecekleri referanslar önemlidir. Eğer bir isimde karar kıldıysanız, o doktorun çalıştığı hastane veya hastaları arasında da küçük bir araştırma yapabilirsiniz. 

 

Burun estetik ameliyatı kararı verdikten sonra, doktor seçimi yaparken kesinlikle 'duyumlar üzerinden hareket eden ve ne bildiğinin ne de bilmediğinin farkında olan' üçüncü şahısların etkisi altında kalmayın. Bireysel seçimleri ise mutlaka dikkate alın.

Hala kendinize iyi bir cerrah bulamadınız mı? O halde yapmanız gereken; bilgi ve teknolojinin bir tık kadar yakın olduğu internet dünyasını kullanarak doğru adresi bulmanız. Elbette arama motorlarına uygun kelimeleri girdiğinizde karşınıza yüzlerce hekim ve site çıkacaktır bu işi yapan. Ancak emin olun ki asıl sıkıntı bundan sonra başlıyor.Burada size düşen, bu bilgi sarmalında doğru ipi bulup çekmek ve uygun doktoru bulmak. 

 

Öncelikle bulacağınız adreste doktorun bu işte (burun estetiği) ne kadar spesifik olduğunu kontrol edin. Unutmayın ki; artık her uzmanlık alanında yan dallar ve üst ihtisaslar gelişti. Mesela Kulak Burun Boğaz'da otoloji ( kulak hastalıkları), rinoloji (burun ve sinüs hastalıkları), larengoloji (baş boyun cerrahisi) gibi dallar yıllardır oturmuş durumdadır. Her KBB ya da Plastik Cerrahi uzmanı pek çok genel ameliyat hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olabilir ama belirli ameliyatlarda spesifikleşmek ve ileri düzeyde uzmanlaşmak apayrı bir iştir. Dolayısıyla her biri büyük emek isteyen yüzlerce farklı ameliyatı aynı mükemmellikte yapmanın zorluğunu bildiğimden, bulacağınız hekimin özellikle burun ve sinüs hastalıkları konusunda üst düzey bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olmasına dikkat edin. Aslında burun ve sinüs hastalıkları konusunda spesifik olması iyidir ama yeterli değildir. Çünkü buradaki tepe noktası 'burun estetiği' yani rinoplastidir. Bu ameliyatı 'kaç kere yapmış olduğu? , bu konuda kendini geliştirmek için harcadığı zaman, özellikle yurtdışında almış olduğu eğitimler, bugüne kadar kaç kez bu ameliyatı gerçekleştirdiği? ,en basitinden en zoruna kadar burun estetik cerrahisi konusunda yeterli deneyim sahibi olup olmaması? ' dikkatle irdelenmelidir.

 

Bu arada lütfen unutmayın! Ben de zaman zaman yazılı ve görsel basına çıkmış olsam da, herhangi bir doktorun medyada sıklıkla yer alması o doktorun alanında en iyi doktor olduğu anlamına gelmez.

Ameliyat öncesinde belirlediğiniz doktorunuzla yapacağınız görüşme çok büyük önem arz etmektedir. Doktorunuzla her türlü sorunuzu paylaşmalısınız. Doktorunuzun, sormuş olduğunuz tüm sorulara vereceği yanıtlar tatmin edici ve güven verici olmalıdır.

 

Estetik burun ameliyatı zordur çünkü her burun insandan insana farklıdır. Zor burun kolay burun diye bir şey de yoktur. Her burun aynı derecede özen ister. Ameliyatı ister KBB' ci yapsın ister ise plastik cerrah bu ameliyat ile adeta yatıp kalkan bir hekim olmalıdır. Ancak unutmayın Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Akademisi üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60' ını Kulak Burun Boğaz uzmanları oluşturmaktadır. Burnun anatomisine, fizyolojisine ve patolojisine temel eğitiminde sahip olan tek branş KBB uzmanlığıdır. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi konusunda uzmanlaşmış bir KBB uzmanı bu sorunuzu mükemmel biçimde çözecektir. Ancak son karar sizindir.

Buradasınız: