English (UK)türkçe

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Print

Estetik Burun Ameliyatları

Ülkemizde bize başvuran hastalarda en sık gördüğümüz çene problemi kısa çene ucu ile birlikte çenenin geriye yerleşim durumudur. bu durumda hastanın çene ucu küçük, kısa ve geride olduğu için submental bölge daralmış görünür yani hasta hep gıdısı varmış gibidir. Ayrıca burun da yüze göre çok büyük görünür. Böyle bir hastada çene ameliyatı yapmadan sadece burun ameliyatı yapılacak olursa:

1. Ya burnu küçük çeneye uydurumak için çok küçük yapılmalıdır ki bu durumda burun tüm doğallığını kaybeder, hastada nefes alma problemleri çıkabilir ve özellikle erkek hastalarda hiç istenmeyen bir durumdur.
2. Ya da çene dikkate alınmadan doğal bir burun yapılır ki bu durumda da hasta ameliyat olmasına rağmen hala burnunun büyük göründüğünden şikayet eder ve ameliyattan memnun kalmaz.

O halde yapılması gereken, hastanın çene ucu eksikliğinin de giderilmesidir. Bu operasyon burun ameliyatı ile birlikte yapılabileceği gibi tek başına da yapılabilir. Çene ucunun ne kadar ileri alınacağı ve/veya çenenin ne kadar uzatılacağı yine ameliyat ön görüşmesi sırasında bilgisayarda profil resimleri üzerinde yapılan çalışmada karar verilir. Ülkemizde bize başvuran hastaların yaklaşık üçte birinde mentum hipoplazisi (çene ucu küçüklüğü) mevcuttur. Ancak bu hastaların çok küçük bir kısmı durumun farkında olduğu için hastaya çene ucu estetiğinin öneminin iyice açıklanması gerekmektedir.
Çene uçu estetiğinin çeşitli yöntemleri vardır. Bunlar arasında:

1. Yağ enjeksiyonu: Hastanın bel veya karın bölgesinden ya da gıdı altından alınan yağların bazı işlemlerden geçirildikten sonra çene ucuna verilmesi
2. Dışardan enjeksiyon maddelerinin verilmesi: Kollagen, hyaluronic asit vb pek çok yabancı madde çene ucuna enjekte edilebilir.
3. Kıkırdak yerleştirilmesi
4. Çene ucu protezleri yerleştirilmesi: silicon vb…
5. Çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek öne doğru ilerletilmesi.
Bütün bu yöntemlerin kendine gore avantaj ve dezavantajları olmakla birlikte en sık kullanılan ve diğerlerine göre daha avantajlı yöntem yağ enjeksiyonu ve prolen mash uygulanmasıdır.
Eğer yağ enjeksiyonu yapılacaksa; işlem kendi yağlarınızla yapılacağı için herhangi bir allerjik reaksiyon oluşturmaz.verilebilecek yağ miktarı istenilen kadar ayarlanacağı için büyültme istediğimiz ölçüde gerçekleştirilebilir. Yağ enjeksiyonu sonrasında çene ucunun doğallığı diğerlerine göre oldukça iyi sağlanır.
Prolen mash uygulaması benim en sık tercih ettiğim tekniklerden birisidir.Çene ucuna içeriden bir kesi yapışarak dokuların arasında bir cep oluşturulur.Buraya çene konturuna uygun olarak hazırlanan prolen mash konulur.oldukça konforlu bir ameliyattır,büyük bir cerrahi işlem olmayıp ameliyat süresini ve iyileşme süresini çok fazla uzatmaz.
Bazen çene ucunu bir miktar daha büyültmek için ikinci bir yağ enjeksiyonu yapılması gerekebilir. Ancak genellikle çene ucuna ve mandibula konturuna yapılan tek bir enjeksiyon yeterli olmaktadır.

Buradasınız: