English (UK)türkçe

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

Print

ESTETİK BURUN AMELİYATLARISosyal ve sürekli çevremizle iletişim içinde olduğumuz bir yaşam süreriz. İş hayatımızda, aile yaşantımızda, alışveriş merkezlerinde,sinemalarda ,aklımıza gelebilecek her yerde sürekli insanlarlayız.

Karşınızdaki kişinin sanki burnunuzdan başka bir yere bakmadığını düşünüyorsanız, burun şeklinizden dolayı özgüveninizin azaldığını hissediyor ve bu durumun konsantrasyonunuzu bozduğunu düşünüyorsanız,yüzünüzdeki güzelliği olumsuz etkileyen bir burun şekliniz var ve aynı zamanda burnunuzdaki eğrilik,şekil bozukluğu burun fonksiyonunuzu da bozmaya başlamışsa…

İşte burun estetik ameliyatları bu problemleri çözmek için yapılır…

Bu ameliyat ile burnunuzda her türlü değişikliği –şartlar el verdiği sürece- yapabiliyoruz. Burun deliklerinizi, burun ucunuzu şekillendirebiliyor aynı zamanda burnunuzu kısaltıp uzatabiliyoruz. Eğri ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.

Burun estetik olarak yüzün en önemli organıdır.

Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. Havanın nemlendirilmesi, ısıtılması,içindeki partiküllerin filtre edilmesi burnun ana görevlerindendir

Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleri ile etkileşim halindedir. Bundan dolayı burun içi ve dışı ile bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. Burnun estetiği bozuksa kısmen fonksiyonları da bozuktur.

Burun estetik ameliyatı ile burun yapısını oluşturan kıkırdak ve kemiklerin mevcut durumlarını değiştirerek buruna yeniden şekil verilir. Bunun için bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazen de tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekir.

Rinoplasti yüz estetik girişimleri içerisinde en zor estetik ameliyatlardan birisi olarak kabul edilir. Bir yandan cerrahiyi, diğer yandan görsel sanatları ve aynı zamanda insan psikolojisini içeren bir prosedürdür.

Bu ameliyat ile burunu estetik ve fonksiyonel olarak daha iyi ve güzel hale getirmek amaçlanmaktadır.

Burun kendi içinde kendisi ile uyumlu olmalıdır. Burun ucu, sırtı, kanatları, deliği gibi alt bölümleri birbirleri ile bir uyum içinde olmalıdır ve aynı zamanda yüzün diğer yapıları ile de uyumlu olmalıdır. (çene, alın, kaş, göz, dudak'la birbirini tamamlamalı).

Güzel bir burun orantılı, doğal ve silik durmayan burundur. Eğer ameliyat sonrasında orantısı bozulan bir burun ortaya çıkarsa burun yüzdeki varlık belirtisini kaybediyor. Sözgelimi çok küçültülen bir burunun yüzde ki silüeti tamamen kaybolmaktadır

Estetik burun ameliyatı ile özellikle bu uyumu ve orantıyı yakalamaya çalışmak lazım. Bu uyumdan kopmamak kaydı ile hastalara daima farklı alternatifler sunuyorum ama nihai kararı kesinlikle size bırakmayıp karşılıklı bir mutabakat oluşturmaya çalışıyorum,yeri geldiğinde sizi doğru bildiğim noktada ikna etmeye çalışıyorum.

Bunu yapmaktaki amacım, ameliyat sonrasındaki memnuniyetinizi en üst seviyeye getirebilmek.Elbette burun estetiğinde tek bir doğru yoktur, nihai hedef her açıdan bakıldığında güzel bir burun görünümünü yakalamak olmalıdır.

 

Yan(profil) dan görünüm önemlidir ama yeterli değildir.burun önden de güzel durmalı, hatta alt bakışta da simetrik ve göze hoş gelmelidir.

Yandan güzelmiş gibi duran bir burun önden çok kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir.

Maalesef toplumda yanlış bir kanı "burnun profil (yan) görüntüsünün güzel olması yeterlidir" ki bu son derece yanlış bir düşüncedir. Ön ve alt görünümde en az profil bakış kadar güzel olmalıdır. Buruna ışık düştüğünde gölge ve parlaklıklar tam olması gereken yerde olmalıdır.

Bence karşıdan bakış büyük önem taşır. Başkaları bizi hep karşıdan görür, aynada da kendimizi hep önden görürüz.

Ameliyat öncesi hastanın muayenesinde ve çekilen fotoğraflarında yapılacak preoperatif analizler sorunların tam ve doğru tespit edilmesi ve aynı zamanda ameliyat başarısı için vazgeçilmezdir. Analizden kasıt tüm deformiteleri, sorunları en ince detayına kadar saptamaktır.gerekirse bunun için uzun bir süre harcanabilir.

Herkese aynı burunu yapmaktansa her yüze uygun farklı bir burun ortaya koymak daha doğru ve anlamlıdır

Buradasınız: